Loading...

Wyjazd integracyjny „ Nadziei” nad Jezioro Rożnowskie.

19 Maj 2017

W dniach 19, 20, 21 maja podopieczni Stowarzyszenia „ Nadzieja’ przebywali na wyjeździe integracyjnym pn. „Wyprawa po radość ”. Osobom niepełnosprawnym towarzyszyli wolontariusze, rodzice i rodzeństwo. Jak sama nazwa mówi czas przebywania nad jeziorem w pięknym miesiącu jakim jest maj był niezwykle radosny. Był to czas bardzo potrzebny, by oderwać się od szarości dnia codziennego, by zwiedzić piękny pobliski nasz teren. Grupa nasza została mile przyjęta przez pracowników ośrodka „ Stalownik”.

Słoneczna pogoda sprzyjała zaplanowanym zajęciom. Atrakcji było wiele, a osoby otaczające niepełnosprawnych bardzo starały się, by ich podopieczni czuli się bezpiecznie i radośnie. Celem naszej wyprawy było bliższe poznawanie Parku Krajobrazowego Pogórza Ciężkowicko – Rożnowskiego, na terenie którego przebywaliśmy, a także tego terenu, który zamieszkujemy, a może jeszcze wielu spraw nie znamy. Wyprawa miała też na celu przypomnienie sobie lub poznanie wiadomości na temat miasta Tuchowa, w którym to znajduje się siedziba naszego Stowarzyszenia „ Nadzieja ”. Nad falującym jeziorem podopieczni wsłuchiwali się w czytaną im książkę Pt. „ Wędrówki z Tuchówką”. Sowa z Tuchowa jest wszystkim dobrze znana, toteż miło było o niej coś posłuchać i dowiedzieć się ciekawych rzeczy o Tuchowie. O regionie Ciężkowicko - Rożnowskim interesująco opowiadał pan Ryszard st. marynarz. Były to sprawy dotyczące powstawania zbiornika wodnego, historii terenu, ludności. Dalszą „ garść” informacji otrzymaliśmy płynąc statkiem do zapory. Wolontariusze świeccy ( uczniowie, studenci) i duchowni ( klerycy WSD w Tuchowie ), pani pedagog przygotowali podopiecznym wiele atrakcyjnych zajęć: ćwiczenia relaksacyjne w plenerze, zajęcia z chustą animacyjną, taniec, podchody, filmy o florze i faunie regionu. Nad jeziorem o. Artur redemptorysta sprawował mszę św. dla uczestników. Prowadził także konferencję dla rodziców na temat trudności i radości w wychowaniu dzieci niepełnosprawnych. Rodzice osób niepełnosprawnych mieli też możliwość spotkania się ze sobą i podzielenia się swymi problemami, czy radościami z osiągnięć swych dzieci.

Takie wspólne spotkania mają duże znaczenie tym bardziej, że w tym czasie opiekę nad osobami niepełnosprawnymi sprawowali wolontariusze. Ciekawym punktem programu było zwiedzanie Muzeum Przyrodniczego im. Krystyny i Włodzimierza Tomków w Ciężkowicach. Uczestnicy w wielkim zainteresowaniem podziwiali wystawy z eksponatami zwierząt, ptaków, gadów, płazów, ryb i owadów zamieszkujących dolinę rzeki Białej. Przekaz audiowizualny był pozytywnym czynnikiem, zaspokajającym wiedzę uczestników. Na koniec tej radosnej kilkudniowej wyprawy miał miejsce postój w Skamieniałym Mieście, gdzie po grillowaniu kiełbasy udaliśmy się w mniejszych grupach na wędrówkę do pobliskich skał. Pod okazałą skałą Grunwald zrobiliśmy zdjęcie pamiątkowe, by potem udać się w dalszą podróż do swych domów. Wyjazd p.n. „ Wyprawa po radość” pozostawił miłe wspomnienia dla 81 osobowej grupy uczestników.

Dziękujemy Urzędowi Miejskiemu w Tuchowie, Starostwu Powiatowemu, PFRON i wszystkim darczyńcom.

Archiwum

Możesz nas wesprzeć

Dziękujemy Państwu za różnorodną pomoc: modlitwę, pamięć, empatię, wsparcie finansowe bieżącej oraz przyszłościowej działalności stowarzyszenia.

Podaruj nam 1,5% podatku

Możliwość wsparcia działalności Stowarzyszenia „Nadzieja” przez wpłaty 1,5 % podatku dochodowego.

Przelew tradycyjny

  • Bank: PKO BP oddział Tuchów
  • Numer konta: 56 1020 4955 0000 7102 0055 5235
  • Adres: ul. Wysoka 1, 33-170 Tuchów
  • Odbiorca: Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych Nadzieja
  • Tytuł: darowizna na cele statutowe fundacji

Prosimy o pomoc w budowie Domu „Nadziei”

  • Bank: BS w Bieczu
  • Numer konta: 66 8627 0001 2023 9004 0849 0001
  • Tytułem: Na budowę ośrodka

Weź udział w naszych zbiórkach

Organizujemy cykliczne zbiórki.