Loading...

Wyjazd integracyjny do Starego Sącza

W dniach 17, 18, 19 maja 2024 r grupa podopiecznych Stowarzyszenia „Nadzieja” z rodzicami, opiekunem duchowym, wolontariuszami przebywała na wyjeździe integracyjnym w Starym Sączu.

W tych dniach mieszkaliśmy w Diecezjalnym Centrum Pielgrzymowania im. Jana Pawła II otoczeni życzliwością dyrektora ks. Pawła Brońskiego i personelu ośrodka. Klimat tego miejsca przybliżał uczestników do wydarzeń z przed 25 lat, kiedy to przybył tam w pielgrzymce papież dziś św. Jan Paweł II w dniu 16 czerwca 1999 roku. Mieliśmy okazję zwiedzić Ołtarz Papieski z obrazami przedstawiającymi św. Kingę wtedy kanonizowaną i Papieża Polaka. Przy pięknej pogodzie mogliśmy podziwiać rozciągające się pasmo Beskidu Sądeckiego. Opiekun duchowy naszej wspólnoty o. Łukasz Drożak - redemptorysta otaczał grupę pomocą duchową. W Sali Pamięci usytuowanej w kondygnacji parterowej Ołtarza Papieskiego, gdzie w tamtym czasie znajdowała się zakrystia, oglądaliśmy zgromadzone liczne pamiątki, rekwizyty, którymi posługiwał się Ojciec Święty. W tym miejscu nasz duchowy opiekun przewodniczył modlitwie Litanii Loretańskiej do Matki Bożej, oraz interesująco opowiadał o Ojcu Świętym i Św. Kindze. Osoby uczestniczące 25 lat temu w pielgrzymce dzieliły się swymi wspomnieniami.

Wyjazd odbywał się pod tytułem „Zaradność”, toteż wszystkie działania realizowane były w tym świetle. Temat był szeroki i godny uwagi, bardzo potrzebny w życiu każdego. Zagadnienie to opracowywane było w grupach: rodzice, podopieczni. Osoby niepełnosprawne uczestniczyli w zajęciach manualnych i ruchowych pod kierunkiem terapeutki i wolontariuszek. Rodzicom temat wyjaśniał o. Łukasz. Opiekunowie osób niepełnosprawnych mieli okazję do zastanowienia się nad pytaniami: Czy jestem zaradny? Jak nauczyć się zaradności? Jak być zaradnym w życiu? Mogliśmy też poznać cechy, które charakteryzują osoby zaradne: zdecydowanie, zorganizowanie, systematyczność, rozsądek, wyobraźnia, elastyczność, odwaga, zdolności analityczne. Uczestnicy żywo dyskutowali, dzieląc się swymi doświadczeniami. Interesujące były także kazania podczas Mszy św. w sobotę i niedzielę w obchodzone Święto Zesłania Ducha Świętego. Atrakcją było zwiedzanie Miasteczka Galicyjskiego w Nowym Sączu z wieloma zabytkowymi domami z zachowanym unikalnym rzemiosłem. W skupionych wokół ratusza drewnianych budynkach zobaczyliśmy różnorodne zakłady rzemieślnicze, o których z wielką pasją opowiadali przewodnicy. Podopieczni z opiekunami z zainteresowaniem oglądali dawną pocztę, aptekę, cukiernię, zakład stolarski, fryzjerski, krawiecki, dawne wozy strażackie, pamiątki rzemiosła artystycznego: rzeźby, obrazy. Godnym uwagi był też zwiedzany w Starym Sączu klasztor sióstr klarysek z kaplicą św. Kingi i zabytkowy rynek. Inną atrakcją był spacer w „ Bobrowisku” pod Starym Sączem z śladami obecności bobrów zamieszkujących bagniste tereny w widłach dwóch rzek – Dunajca i wpadającego do niego Popradu. Soczysta majowa zieleń, śpiewające ptaki, czyste powietrze to czynniki zachęcające do spaceru w tym terenie. Trasa powrotu do domu prowadziła wzdłuż jeziora Czchowskiego. Po wspólnej kolacji w Czchowie wyjechaliśmy autokarem do Tuchowa. W pamięci pozostaną przeżyte chwile radości, wspólnych spotkań, omawianych zagadnień, wrażeń z odwiedzanych miejsc.

Pani burmistrz Tuchowa składamy serdeczne podziękowanie za dotację z Urzędu Miejskiego w Tuchowie w kwocie 4 000 zł i członkom Rady za przekazanie kwoty 500 złotych na ten cel. Plan został wykonany, temat wyczerpany, pogoda dopisała. Pozostały miłe wspomnienia.

sekr. Stowarzyszenia „ Nadzieja” – Grażyna Gut

Wyjazd integracyjny do Starego Sącza Wyjazd integracyjny do Starego Sącza Wyjazd integracyjny do Starego Sącza Wyjazd integracyjny do Starego Sącza Wyjazd integracyjny do Starego Sącza Wyjazd integracyjny do Starego Sącza Wyjazd integracyjny do Starego Sącza Wyjazd integracyjny do Starego Sącza Wyjazd integracyjny do Starego Sącza Wyjazd integracyjny do Starego Sącza Wyjazd integracyjny do Starego Sącza Wyjazd integracyjny do Starego Sącza

Archiwum

Możesz nas wesprzeć

Dziękujemy Państwu za różnorodną pomoc: modlitwę, pamięć, empatię, wsparcie finansowe bieżącej oraz przyszłościowej działalności stowarzyszenia.

Podaruj nam 1,5% podatku

Możliwość wsparcia działalności Stowarzyszenia „Nadzieja” przez wpłaty 1,5 % podatku dochodowego.

Przelew tradycyjny

  • Bank: PKO BP oddział Tuchów
  • Numer konta: 56 1020 4955 0000 7102 0055 5235
  • Adres: ul. Wysoka 1, 33-170 Tuchów
  • Odbiorca: Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych Nadzieja
  • Tytuł: darowizna na cele statutowe fundacji

Prosimy o pomoc w budowie Domu „Nadziei”

  • Bank: BS w Bieczu
  • Numer konta: 66 8627 0001 2023 9004 0849 0001
  • Tytułem: Na budowę ośrodka

Weź udział w naszych zbiórkach

Organizujemy cykliczne zbiórki.