Loading...

„Pokój i dobro”

Temat ten przyświecał spotkaniu integracyjnemu zorganizowanemu przez Stowarzyszenie „Nadzieja”, które miało miejsce 19 sierpnia 2023r w Ośrodku Rekreacji „Dolina Białej” u państwa Sajdaków w Tuchowie.

Od niemal dwóch lat doświadczamy nowej rzeczywistości związanej z przybyciem do Polski, a także do Tuchowa uchodźców z Ukrainy, gdzie toczą się działania wojenne. Nam w większości znającym sprawy wojny z przed lat w naszym kraju z przekazu osób starszych, których już coraz mniej żyje – też ten problem stał się pośrednio bliski. Zapanowało zło stąd wojna, gdyby było dobro byłby pokój. Temat ten skłania do refleksji i doceniania wolności. Tym, którzy znajdują się w trudnych sytuacjach pomagamy i rozwija się dobro. Wiele ludzi i u nas jest w trudnej sytuacji, ale każdy ma coś, czym może pomóc i powinien spojrzeć wokół siebie, by dostrzec drugiego. Jesteśmy sobie nawzajem potrzebni.

Gośćmi spotkania były przedstawicielki uchodźców, które znalazły schronienie w klasztornym Domu Pielgrzyma. Miłym doświadczeniem dla naszego stowarzyszenia jest zaangażowanie się od roku w gronie wolontariuszek - Ukrainki Walentyny, która chętnie przybywa na spotkania z osobami niepełnosprawnymi. Zaproszone na spotkanie osoby ze wzruszeniem opowiadały o sytuacji, kiedy przyszło im uciekać ze swojego kraju, zostawiając to, co było dla nich wszystkim. Dzieliły się też z uczestnikami spotkania niewypowiedzianą wdzięcznością za ich przyjęcie w Tuchowie, w miejscach, do których zostali skierowani. Dobro doświadczane zarówno przez obdarowanych, jak i darujących ma ogromną wartość. Podjęty na spotkaniu temat był z zainteresowaniem odbierany przez uczestników. Każdy na swój sposób starał się włączyć swym sercem w problem. Obecne na spotkaniu terapeutki prowadziły tematyczne zajęcia manualne dla podopiecznych, służyły pomocą w poruszanych problemach.

Spotkanie obfitowało w liczne atrakcje: przejazd bryczką, zwiedzanie stadniny koni, ćwiczenia na świeżym powietrzu, gry zręcznościowe, zabawy prowadzone przez wolontariuszy. Pobyt w ośrodku wniósł wiele dobra, pozytywnych wątków, przemyśleń sposobów pomocy. Było to miłe spotkanie z łączącym wszystkich wspólnym, zastawionym obficie stołem, przy którym można było znaleźć coś smacznego dla ciała i dla ducha. Wspólne rozmowy utwierdzały w jedności, pobudzały do refleksji, wniosków, dzielenia się wspomnieniami z letnich wyjazdów, z pobytu na turnusie rehabilitacyjnym nad morzem, z radości budującym się Domem „Nadziei”, który dzięki pomocy darczyńców nabiera piękna zewnątrz i wewnątrz. Spotkanie uświadomiło uczestnikom jak ważne jest docenienie i dostrzeżenie pozytywnych stron w życiu. Doświadczamy różnych niepowodzeń, ale ważne jest byśmy cieszyli się życiem, tym co mamy i sytuacjami, których niejednokrotnie nie dostrzegamy. Ważne jest byśmy pokonywali problemy razem i zauważali się wzajemnie. Zawsze możemy coś sobie nawzajem ofiarować na różny sposób i wtedy jest pokój i dobro. Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych „ Nadzieja” w Tuchowie dziękuje Starostwu Powiatowemu i PCPR za przyznaną dotację na ten cel w kwocie 2 000 złotych. Dziękujemy właścicielom Ośrodka Rekreacji „Dolina Białej”, wolontariuszom, terapeutkom. Gościom z Ukrainy życzymy upragnionego pokoju i spełnienia marzeń, które noszą w sercach.

sekr. Stowarzyszenia „Nadzieja” - Grażyna Gut

Spotkanie Wspólnoty Nadzieja w Tuchowie Spotkanie Wspólnoty Nadzieja w Tuchowie Spotkanie Wspólnoty Nadzieja w Tuchowie Spotkanie Wspólnoty Nadzieja w Tuchowie Spotkanie Wspólnoty Nadzieja w Tuchowie Spotkanie Wspólnoty Nadzieja w Tuchowie Spotkanie Wspólnoty Nadzieja w Tuchowie Spotkanie Wspólnoty Nadzieja w Tuchowie Spotkanie Wspólnoty Nadzieja w Tuchowie

Archiwum

Możesz nas wesprzeć

Dziękujemy Państwu za różnorodną pomoc: modlitwę, pamięć, empatię, wsparcie finansowe bieżącej oraz przyszłościowej działalności stowarzyszenia.

Podaruj nam 1,5% podatku

Możliwość wsparcia działalności Stowarzyszenia „Nadzieja” przez wpłaty 1,5 % podatku dochodowego.

Przelew tradycyjny

  • Bank: PKO BP oddział Tuchów
  • Numer konta: 56 1020 4955 0000 7102 0055 5235
  • Adres: ul. Wysoka 1, 33-170 Tuchów
  • Odbiorca: Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych Nadzieja
  • Tytuł: darowizna na cele statutowe fundacji

Prosimy o pomoc w budowie Domu „Nadziei”

  • Bank: BS w Bieczu
  • Numer konta: 66 8627 0001 2023 9004 0849 0001
  • Tytułem: Na budowę ośrodka

Weź udział w naszych zbiórkach

Organizujemy cykliczne zbiórki.